• Poniedziałek-piątek : 8:00-17:00 / sobota do 12:00
  • kontakt@autowigry.suwalki.pl

Wymiana opon

Serwis ogumienia

Prowadzimy wymianę opon w samochodach osobowych oraz dostawczych, na felgach stalowych oraz aluminiowych. Opony można napompować powietrzem bądź też na życzenie klienta – azotem.

 

Wyważanie kół

Opony należy wyważać zawsze podczas zmiany – na nową lub na letnią/zimową ( powtórny montaż), po przebiciu opony, po zamianie stronami/osiami, zalecana jest także po każdorazowym przejechaniu 10000km.

Wyważanie jest niezbędne dla zlikwidowania efektów niewyważonej masy obracającej się – wibracji.

Niewyważenie to narażenie się na:

  • Brak komfortu jazdy.
  • Przedwczesne zużycie elementów zawieszenia, elementów układu kierowniczego, łożysk, opon.

Efektem niewyważenia są wstrząsy odczuwane nawet podczas jazdy po idealnie gładkich nawierzchniach. Powodują one nadmierne zużycie opon, łożysk, elementów zawieszenia i układu kierowniczego oraz obniżają bezpieczeństwo jazdy. Wynikiem niewyrównoważenia kół przednich są drgania mechanizmu zwrotnicy i kierownicy wyraźnie wyczuwalne na kole kierownicy. Efektem niewyrównoważenia kół tylnych są natomiast specyficzne odgłosy z tyłu samochodu powiązane z drganiem całego nadwozia. Tego typu drgania są bardzo szkodliwe dla wszystkich elementów układu kierowniczego i wpływają na przyspieszenie ich zużycia. Ponadto są one bardzo niekorzystne w aspekcie komfortu jazdy i są odczuwalne zarówno przez pasażerów, jak i przez kierowcę powodując jego przyspieszone zmęczenie, a tym samym znacznie zmniejszają bezpieczeństwo jazdy.

Niewyważenie powoduje także zmniejszenie przyczepności kół do nawierzchni, pogorszenie efektywności hamowania oraz kierowalności i płynności ruchu pojazdu.

W celu wyeliminowania tego rodzaju zjawisk wszystkie obracające sie części, a więc opony, obręcze i tarcze kół jezdnych, a także piasty, bębny lub tarcze hamulcowe muszą być starannie wyważone, ponieważ każda z nich ma bezpośredni wpływ na stabilne zachowanie się układu jezdnego. W zależności od usytuowania i wielkości poszczególne niewyważenia tych części sumują się albo w pewnym stopniu wzajemnie znoszą. Dlatego można niekiedy niewyważenie usunąć lub zmniejszyć, przemieszczając obwodowo oponę na tarczy.

W kołach samochodowych niewyważenie można usuwać przez dodanie materiału tam, gdzie jest go za mało – obciążenie dodatkowymi masami miejsc najlżejszych na wewnętrznych i zewnętrznych obrzeżach obręczy.

Ciężarki wyważające mocowane są do obręczy specjalnymi zaczepami sprężynowymi lub przyklejane do wewnętrznej powierzchni koła, obok obrzeża.

AutoWigry Suwałki serwis opon
AutoWigry Suwałki Serwis Opon